Zavřít
E-mail
Heslo
Zapamatovat přihlášení
Zapomněli jste heslo?
Chcete mít přehled o novinkách a slevách?
Higgins na YouTube

Naučte se učit jazyk

Naučte se učit cizí jazyky
Naučte se učit cizí jazyky
(foto: www.fitmami.cz)

Schopnost domluvit se cizím jazykem je dnes jeden z hlavních faktorů, které významně ovlivňují úspěch a spokojenost jak v profesním, tak i osobním životě. A to pro národy jako je ten náš, jejichž jazyky nepatří mezi ty „světové“, platí dvojnásob. Jak se ale naučit učit cizí jazyk ?

Znalost jazyka je v současné době velmi důležitá zejména pro pracovní uplatnění, ale podle lingvistů znalost jazyků přináší člověku užitek i v jiných oblastech, například posiluje argumentační dovednosti, obecně pomáhá zlepšit studijní výkon, ale také posiluje a zároveň „otevírá“ mysl. Jazykové znalosti uplatníte nejen v práci, ale také při cestování, studiu, poznávání historie i při svých zájmech apod. Způsobů, jak se cizí jazyk naučit je řada, záleží na vůli a na tom, co vám vyhovuje.

Jazyky v číslech

Ve světě se mluví ohromujícími 5000 až 10.000 jazyky (do odhadů nebyly započítány dialekty a varianty jazyků). Prvními 12 z celkového počtu jazyků mluví zhruba 3/5 obyvatel planety, prvními 30 pak více než 3/4 obyvatel. Mezi těmito 2 póly se nachází EU, jejichž půl miliardy obyvatel z 27 členských zemí hovoří 23 úředními jazyky.  Nejpoužívanějším mateřským jazykem je němčina – tu ovládá zhruba 90 miliónů rodilých mluvčích, za ní následuje angličtina, francouzština a italština. V ČR více než polovina Čechů neovládá žádný druhý jazyk. Jedním jazykem (mimo češtinu) se v ČR domluví 27 %, dvěma 14 % a třemi nebo více jazyky se domluví 5 % dotázaných. Nejčastěji lidé ovládají angličtinu, druhým jazykem je němčina.

Jazykové kurzy

Pomocníkem, jak si cizí jazyk osvojit, jsou různé jazykové kurzy. Jejich nabídka je skutečně široká – zvolit můžete skupinový kurz pořádaný pravidelně ve stejném čase a na stejném místě pro skupinu studentů, kurzy jsou rozděleny dle pokročilosti. Jste-li velmi zaneprázdnění, je pro vás ideální individuální kurz, neboť si můžete výuku přizpůsobit svým potřebám a svému programu. V některých firmách jsou zaměstnancům nabízeny firemní kurzy, ale využít můžete také kurzy dálkové s nabídkou internetového nebo korespondenčního studia, intenzivní pobytové kurzy, a to jak na území ČR, tak v zahraničí. Nadstavbou jazykových kurzů jsou speciální kurzy zaměřené na konverzaci či na zvládnutí odborných výrazů, obchodní angličtiny apod., samostatnou kategorii pak tvoří kurzy zaměřené na určitou věkovou skupinu.

Ani v dospělosti není pozdě

Naučit se cizí jazyk není pro dospělé jednoduché, vyžaduje to spoustu času, práce, píle a neustálé motivace. Ale dá se to zvládnout. Počáteční nadšení mnohdy rychle opadne, a tak se velká většina dospělých často stává věčnými začátečníky. Ale neházejte flintu do žita, pokud se do toho chcete znovu pustit, zapomeňte na negativní zkušenosti a zkuste to znovu. Ostatně, i když začínáte už poněkolikáté, věřte tomu, že se neustále posunujete dál a dál. Při každém novém začátku si totiž prohlubujete dříve nabyté znalosti a k nim přidáváte něco nového. Nadšení a chuť do studia je důležitá, aby vás však brzy neopustily, věnujte více času výběru vhodného kurzu.

Pro další kroky se vám bude hodit naše doporučení

Stanovte si konkrétní cíl – chci se domluvit na dovolené, při nákupech a v běžných životních situacích. Tomu pak přizpůsobte svůj plán studia a každý týden kontrolujte, jak se vám jej daří plnit.

V kurzu se nedejte odradit tím, že patříte k nejslabším, začínáte od nuly a ostatní jsou o krok napřed. I díky takové motivaci je brzy doženete. Pamatujte na to, že jen jazykový kurz nestačí, pro znalost jazyka je důležité každodenní domácí samostudium - zkuste se věnovat jazyku alespoň 30 minut denně. Jedině tak se vám znalosti uloží do dlouhodobé paměti a hned tak je nezapomenete.

Používejte různé pomůcky, které vám zvládnutí jazyka ulehčí a zpříjemní. Vypište si slovíčka a fráze na kartičky, při učení je otáčejte a vyřazujte ta zvládnutá. K těm těžším se vracejte, vytvořte si jakoukoli další pomůcku pro jejich zapamatování.

Nebojte se mluvit a nenechte se odradit svými chybami. Nestyďte se, neboť důležité je se domluvit, na chybách tolik nesejde. Důležité je se rozmluvit, ztratit ostych, chyby odstraníte dalším studiem.

Nenechte se odradit krizí, která samo s sebou také přijde. Stačí stres, větší pracovní vypětí, nemocné dítě, osobní problémy a krize na sebe nedá dlouho čekat. Připravte se na to, že krize určitě přijde a nebude jen jedna, pak je důležité uvědomit si, kolik času už jste studiu věnovali, proč se jazyk učíte, oživit motivaci a najít novou chuť do učení. Přeci to teď nevzdáte!

Využijte všech možností být v kontaktu s jazykem, který se učíte. Začněte sledovat televizi, filmy v původním znění s titulky, čtěte časopisy, knížky se zjednodušenými texty, a pokud to lze, navštěvujte jazykový kurz vašeho dítěte. I to vám přinese do studia oživení a často i nové znalosti.

Pokud máte základy jazyka a jen jste delší dobu nemluvili, můžete využít novinku s názvem Higgins. Jedná se o anglickou konverzaci po telefonu: Pan Higgins „studentovi“ několikrát denně telefonuje a vede s ním krátký neformální rozhovor z každodenního života. Student opakuje jednotlivé fráze rozhovoru, odpovídá Higginsovi podle vzoru, napodobuje výslovnost a intonaci, a to tak dlouho, až se mu rozhovor dokonale zaryje do paměti. Pravidelným a hlasitým opakováním vět do telefonu, jako by to bylo doopravdy, se student postupně „rozmluví“.
 

1. 10. 2014, Jana Kantorová, www.fitmami.cz

Mohlo by vás zajímat

Jak to funguje
Vyzkoušejte výuku
+420 210 326 106
(úroveň very easy)
+420 210 326 107
(úroveň easy)
+420 210 326 108
(úroveň medium)
Ceny hovorů odpovídají běžným
telefonátům do pevné telefonní sítě.
Nabídka kurzů
Dárkové poukazy

Kontaktujte nás

Sociální sítě