Zavřít
E-mail
Heslo
Zapamatovat přihlášení
Zapomněli jste heslo?
Chcete mít přehled o novinkách a slevách?
Higgins na YouTube

Kariéra a vzdělávání

Hospodářské noviny z 18.6.2014 - příloha Kariéra
Hospodářské noviny z 18.6.2014 - příloha Kariéra
Hospodářky 18.6. v příloze Kariéra otiskly velký dvoustránkový článek: Jak zbavit Čechy "bloku" mluvit anglicky? Jsou zde rozebírány možné příčiny nízké úrovně aktivní znalosti angličtiny a popisovány některé metody její výuky. Třetina článku je věnována metodě Higgins.
 

Úvod článku:

Různé statistiky vypovídají stále o tomtéž: Češi jsou na tom s cizími jazyky stále bídně. Neustále to někde drhne.

V průzkumu Evropského barometru, kde se srovnávaly znalosti druhého a třetího cizího jazyka napříč obyvateli zemí Evropské unie, Češi opravdu propadli (viz např. LanguageKnowledge.eu). A bohužel ani mladá generace nám statistiky nevylepšuje.

Přitom se jazykové školství stále zdokonaluje, přibývají kvalitní jazykovky, máme k dispozici anglické školky, školy, zahraniční stáže, zahraniční lektory, letní tábory, pedagogové přijímají moderní metody výuky.

Úřady práce však mají stále nabito, a přitom personální agentury jen těžko hledají perspektivní zaměstnance s aktivní znalostí cizích jazyků.

Kde je tedy chyba?

Již zmíněný barometr naznačil zajímavou souvislost: dabování versus titulkování filmů, dokumentů, seriálů v televizi. Nejlépe v rámci Evropy vládnou angličtinou jako cizím jazykem obyvatelé Beneluxu a skandinávských zemí, přitom v těchto zemích se anglická filmová produkce obvykle titulkuje. U nás filmy s titulky prakticky vymizely, s výjimkou některých klubových filmů na ČT2 a na ČT art.

Je to začarovaný kruh, ze kterého není úniku: televize potřebují sledovanost a široká divácká veřejnost nechce měnit své chování - chce sledovat televizi v pohodlí mateřštiny. To se v dohledné době nezmění, bude tedy třeba hledat jiné cesty, jak se s problémem vypořádat.

Obecně vzato se Češi cizí jazyky učí - probírají gramatiku, vstřebávají slovní zásobu, konverzují s učitelem a mezi sebou, komunikují v rámci učebny a učebnic. Dokážou si přečíst, co potřebují, nebo objednat zboží na Amazonu. Ale mnohdy trpí zábranami a ostychem, když mají cizím jazykem promluvit v běžném životě.

Tento komunikační blok lze považovat za zásadní okamžik, který Čechy uvrhuje do škatulky s nápisem Bez aktivní znalosti. Zábrany mají více příčin. Jednak ty "vnitřní", které jsou dány osobnostní charakteristikou člověka a patří spíše do oblasti psychologie. Pak ty "vnější" - obava, že nebudu rozumět a ztrapním se, strach, že něco řeknu špatně a budu směšný, protože nemám dost zkušeností. S těmito vnějšími příčinami lze dále pracovat v oblasti vzdělávání.

Celý článek je k dispizici zde

 

18. 06. 2014, Helena Šuterová, Hospodářské noviny

Mohlo by vás zajímat

Jak to funguje
Vyzkoušejte výuku
+420 210 326 106
(úroveň very easy)
+420 210 326 107
(úroveň easy)
+420 210 326 108
(úroveň medium)
Ceny hovorů odpovídají běžným
telefonátům do pevné telefonní sítě.
Nabídka kurzů
Dárkové poukazy

Kontaktujte nás

Sociální sítě