Zavřít
E-mail
Heslo
Zapamatovat přihlášení
Zapomněli jste heslo?
Chcete mít přehled o novinkách a slevách?
Higgins na YouTube

Firmy chtějí angličtinu

Každý druhý zaměstnavatel požaduje angličtinu
Každý druhý zaměstnavatel požaduje angličtinu
(foto: (foto: Novinky.cz))

Angličtina se už dávno stala univerzálním komunikačním jazykem, jehož aktivní znalost spojuje lidi napříč kontinenty. Její znalost předpokládá více než polovina pracovních nabídek (54,4 %), které v roce 2014 zveřejnili zaměstnavatelé na pracovním portálu Profesia.cz.

Jiné cizí jazyky zdaleka takovou atraktivitu pro zaměstnavatele nemají. Znalost němčiny je požadována v 16,6 % pracovních nabídek, s ruštinou, francouzštinou či italštinou se potká jejich znalec jen ve zhruba 1 % pracovních nabídek.

Úroveň znalostí je nedostatečná

Znalost angličtiny uvedlo ve svých životopisech 62,8 % uchazečů o práci, němčiny 38,4 %, ruštiny 15,4 %, francouzštiny 3,7 % a španělštiny, 3,4 % uchazečů. Z jazykové zdatnosti deklarované v životopisech by se na první pohled mohlo zdát, že počet jazykově vybavených uchazečů je vyšší než pracovních nabídek, nicméně úroveň ovládání jazyků je stále nedostatečná.

Anglicky mluví jen pětina uchazečů

Podle dva roky starého průzkumu Eurobarometr se česká aktivní znalost angličtiny řadí na poslední místo ze všech členských zemí Evropské unie, průměr Česku nezvedá ani mladší generace.

Zhruba každý pátý uchazeč o práci (22,7 %) deklaroval na portálu Profesia.cz svou znalost angličtiny jako mírně pokročilou, jen o zlomek menší počet uchazečů uváděl aktivní znalost (19,1 %), bohužel však takřka identický počet (19,5 %) mohlo osvědčit jen základy anglického jazyka. Mezi nejčastěji zmiňovanou jazykovou zdatností se objevila i mírně pokročilá němčina (12,2 %).

Nejčastěji chtějí programátora s angličtinou

V přehledu 500 pozic je nejžádanější angličtina pro pozice v oblasti informačních technologií, nejčastěji pro programátory. Stejně nezastupitelná je její znalost pro technické profese, jako jsou konstruktéři, technologové nebo procesní inženýři.

18. 12. 2014, Novinky.cz

Mohlo by vás zajímat

Jak to funguje
Vyzkoušejte výuku
+420 210 326 106
(úroveň very easy)
+420 210 326 107
(úroveň easy)
+420 210 326 108
(úroveň medium)
Ceny hovorů odpovídají běžným
telefonátům do pevné telefonní sítě.
Nabídka kurzů
Dárkové poukazy

Kontaktujte nás

Sociální sítě